Cestování jen s batohem má hromadu výhod. Ušetříte spoustu peněz za odbavené zavazadlo, nemusíte stát frontu na odbavení, po příletu na něj nemusíte čekat a všechno máte po ruce. Plus se vám bágl nikde neztratí. Jedete poprvé jen s batohem a nevíte, co si zabalit? Podívejte se na pár tipů, jak cestovat nalehko.

Hned z úvodu vás zklamu. Univerzální návod na to, jak si zabalit vše jen do batohu neexistuje. Záleží kam jedete, na jak dlouho, jak se budete stravovat, jestli budete ve stanu či v hotelu a tak dále. Já jsem se vydala na devítiměsíční cestu s tím, že nestanuju a budu v teplých krajích. A co jsem si na těch devět měsíců zabalila?

Kvalitní batoh

Pro cestování nalehko bude výběr správného batohu naprosto zásadní. Je třeba si uvědomit, že ho budete tahat na zádech denně, každé kilo navíc jde cítit a se špatným báglem to bude hodně nepohodlné. Vybírala jsem takový, aby mi prošel jako příruční zavazadlo do letadla a aby se dal podle potřeby zvětšit. Rozměry pro příruční zavazadlo si ověřte s aerolinkou, se kterou cestujete. Vybírejte takový, který má pevná záda, dají se upravit délky popruhů, dá se zapnout kolem pasu a taky aby byl nepromokavý, případě měl nepromokavou „pláštěnku“. Objem batohu se uvádí v litrech. To už pak záleží na vašich potřebách, já si bohatě vystačím s objemem 35 litrů.

Holka v batohem za zádech v přírodě.
Nikaragua s báglem, foto Lukáš Jírovec

Oblečení

Myslete na to, že v teple toho zase tolik nepotřebujete. Navíc si můžete oblečení kdykoliv vyprat, ať už sami a nebo v prádelně, takže brát s sebou patnáct triček je opravdu zbytečné. A taky všechno jde na místě koupit, kdyby toho bylo náhodou málo 🙂 I v tropickém pásu ale může být chladno, třeba v nočním autobuse, v poušti a nebo pokud si vyrazíte na výšlap do hor. Vyplatí se na to myslet a mít dlouhé kalhoty a svetr spolu nepromokavou bundou, která vám zároveň slouží jako pláštěnka.

Elektronika

U batůžkářů platí, že čím méně elektroniky máte, tím lépe. Ta zabírá spoustu místa a navíc s obrovskou zrcadlovkou budete docela snadný cíl zlodějů. Berte si jen to, co budete opravdu potřebovat. Foťák, notebook, dron a vlastně veškerou elektroniku vybírejte tak, aby zabírala co nejméně místa. Co se na cestách hodí tak adaptér na zásuvky a powerbanka. Tady ale pozor, některé aerolinky nepouští na palubu více než 10000 mAh. 

Směrovky do světa s kilometry.
Cestovat nelehko se dá kamkoliv

Flaška na vodu s filtrem

Při cestování po Asii a nebo střední a jižní Americe bude tahle lahev váš výborný kamarád. V těchto zemích, až na výjimky, není pitná voda a je potřeba kupovat balenou. S šikovnou lahví s filtrem se tomu můžete vyhnout a vodu si můžete během chvilky přefiltrovat sami. Ve finále se určitě vyplatí a navíc nebudete produkovat hromady plastového odpadu.

Ručník

Ideální je skladný a rychleschnoucí ručník, který se vám vejde i do menšího báglu. Většinou i ty nejlevnější ubytování mají ručníky, tento můžete mít na to, až vyrazíte na pláž.

Loďka na pláži s nádherně modrou vodou.
V takovém tropickém ráji opravdu moc věcí nepotřebujete

Boty

Když cestuju nalehko, tak mám vždy jen dvoje boty. Žabky nebo pantofle na běžné nošení a na pláž a pak druhé na všechno ostatní. Určitě bych volila pohodlné a pevné boty, které jsou nepromokavé a dá se v nich vyrazit jak na výšlap, tak třeba do fitka. Já jsem ještě hleděla na to, aby se daly vzít i džínům a kromě funkčnosti i dobře vypadaly 🙂

Chcete cestovat levně? Tady najdete tipy, jak na cestách ušetřit!

Taška na pláž

Skládací látkový batůžek a nebo taška nezabírají skoro žádné místo a oceníte je až vyrazíte k vodě. Měl by se vám tam vejít ručník, láhev s vodou a opalovací krém. 

Drogerie

Tady je to individuální podle toho, co potřebujete. Já mám v oblibě malé lahvičky, abych si je mohla vzít na palubu letadla. A taky se mi nechce s kilem sprcháče tahat. Můžete si vzít taky tuhý šampon a kondicionér, který vydrží fakt dlouho a nemusíte řešit, jestli vám to vyhodí a nebo ne.

Holka v batohem na parkovišti.
Cesta s batohem na hranicích Kostarika-Nikaragua

Lékárnička

Hodí se cestovní lékárnička a v ní základní věci jako dezinfekce, náplasti, něco od bolesti, na žaludek a pak taky léky, které máte na předpis. Vemte si je na celou dobu vašeho cestování, v zahraničí nemusí být k sehnání.

Ostatní drobnosti

Můžou se vám hodit špunty do uší, šitíčko, příbory, cestovní fén na vlasy, propiska, baterka, kšiltovka a nebo cokoli jiného, bez čeho nemůžete existovat 🙂 

Tohle je přehled toho, co mám na dlouhé cesty v batohu já. A jak cestujete nalehko vy?

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Dobrý den Petro, jsme v Kostarice na pacifické straně a váhàme, jestli jet na karibskou…tady jsou dost vlny, je to tam lepší na plavání ?
    Diky za radu.
    Iveta

    1. Dobrý den, Iveto,
      za mě byla karibská strana mnohem lepší a bylo tam i méně turistů. Za návštěvu rozhodně stojí národní park Cahuita, kde byla spousta zvířat a dalo se tam i koupat.
      Snad se vám tam bude líbit tak moc, jako mně 🙂
      Petra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *